Přednášející

Dan Hrubý – Zmizelá Praha

Autor Pražských příběhů a spousty dalších knih o Praze Dan Hrubý vás na přednášce zavede do těch nejtajemnějších koutů dějin města. Zajímavosti z pražské historie, staré fotky i příběhy, o kterých se v učebnicích nedočtete. O tom všem bude na Agoře mluvit spisovatel, nakladatel a novinář působící v týdeníku Reflex.

Karel Kovář – Youtubeři a společnost

Youtuber Karel Kovář vystupuje už léta pod pseudonymem Kovy. Začínal jako let’s player, proslavil se ale hlavně díky parodiím a videím o politice. Jak můžou youtubeři ovlivnit mladou generaci a proč se Kovy snaží u svých fanoušků probouzet zájem o veřejné dění? Přijďte se ho poslechnout v pátek na Agoře.

Petr Jan Vinš – Zrcadlo a židovská literatura

Isaac Bashevis Singer (1902-1991) je jeden z nejznámějších amerických židovských autorů a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1978. Ve svém díle se často věnuje otázkám židovské identity a kreativně využívá celé šíře židovské tradice, včetně odkazů na mystiku a kabalu – ovšem nebojí se tyto tradiční motivy přesazovat do moderního kontextu a dávat jim třeba i skandální erotické konotace. V přednášce se soustředíme na jednu z jeho nejslavnějších krátkých povídek – Zrcadlo (Der Spiegel; The Mirror), která tyto aspekty ilustruje mimořádně dobře. Zároveň nahlédneme i málo známý problém – otázku překladatelských nepřesností a posunu významu mezi originálem v jazyce jidiš a jeho anglickým překladem, z kterého sekundárně vznikají i překlady další, včetně českého.

Milan Škoda – Low cost travel

Věříš, že i s pár korunami v kapse se dá procestovat kus světa a užít si pořádnou jízdu? Účastníci výzvového závodu LowCost Race každoročně dokazují, že cestovat levně není problém, naopak zažijí víc zážitků a zanechají v místních lepší dojem než klasičtí turisti s cestovkou. K tomu po celé Evropě zvádnou během 10 dní plnit neuvěřitelné výzvy, jako například stopnutí letadla, výstup na pódiu s celebritou nebo selfíčko s prezidentem cizí země. Na Agoře vystoupí zakladetel závodu Miky Škoda, který nás kromě LowCost cestovatelských zkušeností a tipů, jak při cestování na vlastní pěst zažít víc než s cestovkou, nechá nahlédnout i do zákulisí příprav závodu.

René Nekuda – Proč lidé neumějí žít bez příběhů?

Sílu zemětřesení zaznamenává seismograf, aktivitu srdce sleduje kardiograf a bujarost fantazie můžeme měřit příběhem. Svět je plný příběhů a lidé bez nich neumějí žít. Proč na nás působí filmy nebo knihy a jak se příběhů využívá v reklamě, náboženství nebo třeba v politice? Na to a mnohé další odpoví nejpopulárnější český lektor tvůrčího psaní, spisovatel a cestovatel René Nekuda.

Lenka Klicperová – O co jde ve válce v Sýrii?

V Sýrii se už 7 let vede jedna z nejtvrdších válek v historii. Novinářka a fotografka Lenka Klicperová jezdí pravidelně dělat reportáže přímo z míst bojů a vysvětluje, o co ve válce jde i proč ze Sýrie prchají miliony lidí. Nejen o syrské válce, ale i o práci válečných zpravodajů a svých cestách na nejnebezpečnější místa světa bude držitelka čtyř cen Czech press photo a šéfredaktorka časopisu Lidé a Země mluvit na Agoře.

Jan Houkal – „Credo quia absurdum“ nebo „Vím, komu jsem uvěřil“? aneb Malá črta k „důkazům“ Boží existence

Je víra v Boha jen něčím neodůvodnitelným a nepochopitelným („Credo quia absurdum“), anebo k ní máme i dostatek rozumných důvodů („Vím, komu jsem uvěřil“)? V čem nám v rozhodnutí k víře a na naší cestě k Bohu může pomoci náš rozum a v čem naše srdce? A co o tom soudili jiní? O tom všem a jistě i o něčem dalším bychom si měli povídat…

Marek Hilšer – Zážitky z lékařských misí v Africe

Lékař a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer se zabývá výzkumem nádorů mozku jejich léčby. Před lety absolvoval lékařskou misi s organizací ADRA v Keni a právě o zážitky ze své africké cesty se podělí v besedě na Agoře. Vědce, lékaře a překvapivě úspěšného kandidáta letošních prezidentských voleb si můžete přijít poslechnout v pátek ve třetím bloku.

Prof. Ing. Jiří Matas, Ph.D – umělá inteligence

Profesor pražské ČVUT, působí v Centru strojového vnímání Fakulty elektrotechnické. Jeho odborné zájmy zahrnují počítačové vidění, rozpoznávání, strojové učení a sekvenční rozhodování. Publikoval více než 200 článků v recenzovaných časopisech a na konferencích. Je spoluzakladatelem firmy Eyedea Recognition, první spin-off společnosti na ČVUT. Je spoluautorem několika patentů. Vedl projekty pro řadu high-tech firem jako Toyota, Hitachi, Boeing a Samsung s celkovým přínosem pro ČVUT v řádu desítek milionů Kč. Od roku 2017 je garantem Vědecké rady NF Neuron pro nový obor Computer Science – informatika. Jeho studenti získávají četná ocenění, např. Best Student paper na ICDAR 2013, Google Fellowship 2013, a nejrůznější ceny za nejlepší disertace.

Pavel Titz – Pozvání do archeologie

Při přednášce se podíváme na archeologii z několika úhlů pohledu. Není to jen věda, která ze země vykopává staré věci a ty pak zkoumá. Zkoumá totiž hlavně lidskou společnost, to, jak kdysi fungovala, jak hospodařila se svými zdroji, jaké užívala technologie, v jakém prostředí žila i to, jak reagovala na jeho změny. Kromě toho je archeologie pozoruhodná tím, že často vlastně moc neví, co najde, kolik toho bude a co to bude pro dějiny lidstva znamenat. Ale vždycky je to super (aspoň pro nás archeology)!

Jiří Zídek – První Čech v basketbalové NBA

Bývalý basketbalista Jiří Zídek má za sebou bohatou sportovní kariéru a může se pyšnit titulem prvního českého hráče, který si zahrál v americké NBA. Jaké to je hrát vedle nejlepších basketbalistů světa a co může profesionální sportovec dělat po kariéře? Nejen na to se ho budete moct zeptat v besedě na Agoře.

Janek Rubeš – Praha vs. prachy

Reportér stream.cz a tvář pořadu Honest guide Janek Rubeš ve svých videích odhaluje podvody pražských taxikářů a směnárníků. Zároveň ale taky doporučuje turistům, na jaká skvělá místa v Praze a v Česku by se měli podívat a nevědí o nich. V loňském roce získal cenu osobnost roku v rámci ocenění Křišťálová lupa, jeho videa sledují miliony lidí a vy se ho můžete přijít zeptat, na co budete chtít. Už v pátek na Agoře.

Vít Macháček – Odhalení největšího zločinu AG

Zamyšlení se nad potřebou alternativních podnětů ve škole a podstatou kvalitního trolení. Škola přeci není jenom o učení – nebo nemusí být.

Ondřej Slačálek – Štěpení společnosti

Všemi moderního společnostmi procházejí štěpení: právě z nich vycházejí klíčové politické spory i jednotlivé politické strany, jejich chytré uchopení dokáže vyhrát volby, jejich ignorování naopak může vést k marginalitě. Jaká štěpení se stávají klíčovými? Vytlačuje ekonomické zájmy kulturní sebepojetí – a jaké to může mít následky? Posouvá se celá západní společnost, jako v Polsku a v Maďarsku, od sporu mezi pravicí a levicí k zápasu mezi liberály a nacionalisty?

Johanna Nejedlová – Proč je sexuální násilí pořád tabu

„Věříme, že je na čase přestat říkat ženám, co mají nebo nemají dělat, aby nebyly znásilněny a začít vzdělávat a vychovávat chlapce a muže k tomu, aby k takovému jednání nedocházelo.“ O problematice a destigmatizaci sexuálního násilí promluví členka hnutí Konsent Johanna Nejedlová.

Zdeněk Šenkeřík – živé sledování derby Sparta-Slavia s bývalým fotbalistou

Dvojnásobný mistr české ligy a střelec historicky prvního gólu pražské Slavie v slavné Lize mistrů UEFA. To je Zdeněk Šenkeřík, bývalý fotbalista několika českých klubů, jehož kličku zná celý svět, dnes začínající trenér. Přijďte s ním sledovat živě fotbalové derby Sparty se Slavií a poslechnout si zážitky, zkušenosti a perličky z jeho bohaté kariéry.